17 Ocak 2013 Perşembe

Selulit ve Çatlak Tedavisi

Selülit ve Çatlak Tedavisi 


Selülit ve  cilt çatlakları konusunda kadınlar erkeklerden daha şansızlar. Bunun sebebini biliyor musunuz?

     kadın cilt altı bağ dokusu

Yukarıdaki resimde en üstte görünen kısım  cildimizin dış yüzeyini temsil etmekte.  Cildin en dış tabakası epidermis olarak adlandırılır. epidermisin hemen altında dermis ve onun altında cilt altı yağ katmanı bulunur. Yağ katmanının  altında ise kas tabakası bulunur.

Cildimizi , dermisten tutup kas tabakasına bağlayan "bağ dokusu" mevcuttur. Bağ dokusu esasen kollajen yapıdadır ve esnektir. Bağ dokusunun esnekliği kişiden kişiye ve dönemsel olarak değişebilir. Bağ dokusunun esnekliği masaj, spor, ve dermokozmetik ürünlerle, beslenme programları ile iyileştirilebilir.

Kadın cilt altı bağ dokusu yukarıdaki şekilde görüldüğü gibi kas dokusu ile dermis arasında neredeyse tam dik 90 derece pozisyondadır. Bu nedenle eğer kadınlar kilo alırsa, cilt altı yağ dokusu kalınlaştıkça , bağ dokusunun esneklik sınırı aşıldığında, cilt üzerinde bağ dokusu tarafından çekilen yerler çukur, diğer yerler tümsek görünüme kavuşur ve kadınların nefret ettiği portakal kabuğu benzeri selülit ortaya çıkar. 

 

Oysa erkekler bu konuda çok şanslılar. Hem bağ dokusunun esnekliği, hem de bağ dokusunun uzunluğu , erkeklere cilt altında daha geniş bir yağ depolama alanı bırakıyor. Bu sayede erkekler selülite karşı daha dayanıklı. Bunun da ötesinde erkek tipi cilt altı bağ dokusu  dik değil tam aksine neredeyse yatay. Bu sayede kilo alma ve cilt altı yağ dokusunun kalınlaşması halinde bağ dokusu adete bir körük gibi açılabilmekte. 

Çatlak Tedavisi 


Böylece erkekler her zaman için selülit sorununa karşı kadınlara göre çok daha şanslılar. Aynı şey cilt çatlakları için de geçerli. 

Hemen hemen tüm kadınlar hamilelik çatlakları'maruz kalmakta. Hamilelik çatlakları ve ergenlik dönemindeki hızlı gelişmeye ve hızlı kilo değişikliklerine bağlı olarak oluşan diğer deri çatlakları zamanında tedbir alınarak önlenebilir. Oluşmuş çatlakları ise uygun dermokozmetik ürünler kullanılarak giderilebilir. Çatlak tedavisinde kullanılan babe çatlak kremi, Lierac Phytolastil Çatlak kremi,  Elancyl Çatlak Kremi, Mustela Çatlak Kremi en çok tercih edilen ürünlerdir.

Selülit tedavisi için ise Babe ürünleri, Elancyl Ürünleri , Lierac ürünleri en çok tercih edilen ürünlerdir.

Selülit tedavisinde kullanılan, elancyl, babe, nuxe , vichy, caudalie markalı, bioderma markalı ürünleri dermomarket.com sitesinden satın alabilirsiniz. Hiç yorum yok:

Yorum Gönder