7 Mayıs 2014 Çarşamba

Cilt çatlakları

Cilt çatlakları ergenlik ve gebelik döneminin en önemli cilt problemlerinden birisi.Geçmişte doğal ve daha habağlı olarak kilo ve vücut ölçülerinin hızlı değişimi de hem kadınlarda hem de erkeklerde ciltreketli yaşayan ve buna bağlı olarak daha sağlıklı olan insanoğlu modern şehir hayatı sanayileşme ve artan refah düzeyine bağlı olarak bir çok doğal yeteneğini kaybetti. Bu kayıplar öyle vahim düzeye ulaştı ki geçmişte hiç görülmeyen bilinmeyen birçok yani hastalık türedi. Bu olumsuzluklardan bir kısmı da, hamilelik dönemine yansıdı. Kadınlarımızın bir kısmı normal doğum fonksiyonunu dahi gerçekleştiremediği için, sezeryan doğum sayısı anormal artış gösterdi. Ninelerimiz 5 çocuk doğurup hem fazla kilo almaz hem de hiç hamilelik çatlaklarına maruz kalmazken , günümüzde cildimiz kendini onarma yeteneğini  öyle derinden yitirdi ki tedbir alınmazsa her hamilelik mutlak çatlaklar ile sonuçlanıyor. Ergenlik döneminde de çatlak oluşumu neredeyse her bir gencimizde mutlaka görülür hale geldi. 

Elbette çatlakların görüldüğü tek dönem hamilelik dönemi değil. Hızlı kilo alınan ergenlik dönemi,yaşam tarzı değişimine bağlı olarak kilo ve vücut ölçülerinin hızlı değişimi de hem kadınlarda hem de erkeklerde cilt çatlakları oluşuyor. Buna sebep ola  şeylerin başında dengesiz ve sağlıksız beslenme, hareketsiz yaşam tarzı gibi etenler geliyor. Bu durumu telafi etmek içinse mutlaka çatlak önleyici ürünler kullanmak öneriliyor.  

Çatlak önleyici ürünler jel formunda , krem ya da losyon formunda olabilirler. Çatlak önleyici bakım yağları da mevcut. Bir kaç farklı çatlak önleyici bakım ürününü bir arada dönüşümlü kullanmak ta oldukça aklıcı bir yöntem. Bu şekilde dönüşümlü kullanıldığında cilt farklı ihtiyaçlarını daha kolay karşılamış oluyor. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder